DIY - Regenerująca maseczka z żółtej glinki. Mój sposób na ujarzmienie cery mieszanej

Glinki - naturalne "wspomagacze". Niezwykle pomocne podczas pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Czy wiecie ile mamy rodzajów naturalnych glinek? Aż 5! 
  • Biała (odpowiednia dla skóry suchej, delikatnej, dojrzałej), 
  • Czerwona (odpowiednia dla skóry mieszanej, tłustej, naczynkowej),
  • Różowa (do skóry wrażliwej, z przebarwieniami, łojotokowej, dojrzałej),
  • Zielona (idealna dla cery mieszanej i tłustej. Jest najbardziej znaną glinką na rynku),
  • Żółta (świetnie współgra ze skórą wrażliwą, atopową oraz tłustą i mieszaną. Jest najdelikatniejszą ze wszystkich glinek)
Dziś pragnę Wam przedstawić:



Ciekawostka:

Glinka żółta (illite - yellow clay) jest wydobywana we Francji. Zawiera wysokie stężenie żelaza (m.in. dlatego też posiada żółty kolor) i krzemionki. Ze względu na swoje właściwości najczęściej stosuje się ją w kosmetykach regenerujących skórę. Jest w 100 % naturalna, a jej właściwości są zbliżone do glinki czerwonej.

Działanie:

  • delikatnie oczyszcza skórę, 
  • matuje, zmniejsza pory,
  • działa przeciwzapalnie,
  • przyśpiesza gojenie skóry,

Moje obserwacje:

Co oczy widzą

Skład/ INCI: Illite (yellow clay)
Pojemność / masa: 100 g
Cena: 14,99 zł (oferta >KLIK<)

Glinka zamknięta jest w plastikowym słoiczku o szerokim otworze, ułatwiającym korzystanie z kosmetyku. Dodatkowo zabezpieczona jest foliową osłonką, która chroni przed wysypaniem się produktu podczas otwierania opakowania. Niezwykle wygodne i estetyczne rozwiązanie.


Kolor / konsystencja / zapach

Glinka to przede wszystkim drobniutki proszek o żółtawym kolorze. Jej zapach jest bardzo delikatny, niedrażniący (lekko apteczny).

Wydajność

Stosując się do wskazówek Producenta dochodzę do wniosku, że glinka będzie mi jeszcze długo służyć. Glinkowe maseczki dobrze jest wykonywać 1-2 razy  w tygodniu. Natomiast ilość glinki potrzebna do sporządzenia "papki" jest niewielka (np. 1-2 łyżeczki). Tak więc wraz z żółtą glinką będziemy tworzyć długotrwały związek. 

Sposoby wykorzystania glinki żółtej

Producent na swojej stronie podaje przykładowe zastosowania glinki. A oto one:


  • maseczka i maski do ciała - do glinki dodaj 2 łyżeczki ulubionego olejku (cera sucha i zwiotczała) i łyżeczkę wody kwiatowej (cera mieszana i tłusta) i mieszaj do uzyskania gładkiej masy. Nałóż na twarz i trzymaj ok. 10 min. Następnie zmyj maseczkę ciepłą przegotowaną wodą i nawilż skórę olejkiem. Stosuj 1-2 razy tygodniowo;
  • okłady- glinkę wsyp do szklanego naczynia, zalej świeżą wodą tak, aby pokrywała ona glinkę całkowicie. Następnie masę wymieszaj drewnianą łopatką. Przed zastosowaniem naczynie połóż w pobliżu źródła ciepła. Ogrzany okład z glinki stosuj na wybrane partie ciała
  • kąpiele - do wanny wsyp 100g glinki i zalej ciepłą wodą. Ma ona zastosowanie przy przeziębieniach, działa również relaksująco i odprężająco
  • mycie zębów - zanurz mokrą szczoteczkę w proszku. Myj zęby i dziąsła tak jak zwykłą pastą,
  • mycie włosów - wymieszaj: 10 g glinki, 20 ml wody kwiatowej, 1 żółtko kurze. Pastę nanieś na włosy i trzymaj 15 min. Spłucz wodą. Pielęgnacja włosów glinką zmniejsza ich łamliwość i wypadanie. Poprawia ukrwienie skóry, działa przeciwłupieżowo.


  • Ciekawe propozycje, nieprawdaż? Moim ulubionym sposobem wykorzystania glinki jest maseczka na twarz. Jednak zamiast wody / hydrolatu dodaję olejek. W ten sposób maseczka nie wysycha i nie mam problemu ze zmyciem jej z twarzy.

    Podsumowując:

    Po raz kolejny Your Natural Side mnie nie zawiodło. Świetny, skutecznie działający produkt za niewielkie pieniądze. Ja jestem na TAK! A Wy?

    Moja ocena:

    10/10



    Poniżej przedstawiam Wam mój sposób na maseczkę:
                                                                                                                                            

    DIY 

    Regenerująca maseczka z żółtej glinki


    Składniki:

    • 1 łyżka żółtej glinki,
    • 2 łyżki nierafinowanego oleju cacay,
    • 2 krople witaminy E

    Sposób przygotowania:

    Odmierzyć wszystkie składniki i połączyć ze sobą (pamiętajmy by nie używać do tego metalowych naczyń, sztućców, ponieważ każda glinka w połączeniu z metalem traci swoje właściwości).


    Powstałą jednolitą masę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie zmyć ciepłą wodą i w razie potrzeby nałożyć na twarz krem. 

    Efekty:

    Skóra jest dobrze oczyszczona, wygładzona, zregenerowana i miękka w dotyku. Zastosowana witamina E dodatkowo nawilża, działa przeciwzapalnie, regeneruje i lekko wyrównuje koloryt skóry. Natomiast nierafinowany olej cacay to przede wszystkim nawilżenie, regeneracja i rozjaśnienie skóry.

    Maseczka wyśmienicie sprawdza się przed tak zwanym "wielkim wyjściem".

    Zachęcam do eksperymentowania z żółtą glinką.

    N-jak-Natura

    Znajdziesz tu recenzje znanych i mniej znanych kosmetyków naturalnych. Receptury, dzięki którym możesz w prosty sposób stworzyć własny kosmetyk.

    6 komentarzy:

    1. Ciągle sobie obiecuję, że w końcu zabiorę się za takie DIY, taaaaa ... :P

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. A gdy raz spróbujesz, nie będziesz miała dość kosmetycznych eksperymentów.

        Usuń
    2. Żółtej jeszcze nie miałam. Na razie testuję czerwoną ;)

      OdpowiedzUsuń
    3. Miałam wersję z glinką czerwoną. Faktycznie bardzo dobrze się sprawdzają ale trzeba uważać aby ich nie przesuszyć na twarzy. Jednak wraz z biegiem lat stałam się jeszcze bardziej leniwa i przeszłam na maseczki gotowe ;-) choć tak skuteczne jak te nie są ;-D

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Dlatego zamiast wody warto użyć oleju. Wtedy o wysychającej maseczce nie ma mowy.

        Usuń